Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

części zamienne do drukarekObecnie drukarki laserowe są najczęściej stosowane jako urządzenia drukujące. Wykorzystują ją domowi użytkownicy jak i też duże firmy. Budowa jest tutaj skomplikowana, ponieważ sprzęt składa się z wielu różnych elementów.

drukarka laserowaIstotą urządzenia jest proces obrazu rastrowego, który będzie odpowiadał za modelowanie wiązki światła laseru. Światło to jest kierowane na bęben, który zmieni swoje właściwości i toner będzie tam jedynie w pewnych miejscach. Dzięki temu wytworzy się obraz, który następnie może być naniesiony na kartkę. Tak przeniesiony toner będzie utrwalony w wysokiej temperaturze przez zastosowanie fusera, który podgrzeje kartkę i scali z podłożem toner.

Przy druku kolorowym nanoszone będą w taki sam sposób kolejne barwy CMYK. W procesie tworzenia obrazu będzie uczestniczyć wiele różnych elementów drukarki:

Pickup roller lub feed roller  - Rolka, która ma chropowatą powierzchnię i odpowiada za pobieranie kartek papieru z podajnika. Element może ulegać uszkodzeniu czy zabrudzeniu, wtedy wymaga czyszczenia.

Separator lub Separation -  Pad - Guma prostokątna, która będzie odpowiadać za pobieranie jednej karki do druku.

Transfer roller (elektroda rozładowująca) - Element podobny do gąbki, który odpowiada za przyciąganie tonera z bębna na kartkę. Elektroda położona jest blisko bębna OPC.

Bearing  - Łożysko, które odpowiada za ruch wałka dociskowego. Jest wytrzymały na nacisk i odporny na rdzę.

Thermistor  - Czujnik temperatury drukarki

Fuser Gear  - Odpowiada za napędzenie fusera, który będzie utrwalał obraz na kartce papieru.

Fuser - Ta część drukarki, która odpowiadać będzie za utrwalenie termiczne tonera na kartce papieru. Ma dwa wałki, dociskowy oraz grzewczy, który będzie pełnił rolę grzałki.

Heating lamp / heating element (lampa grzejna) - Element, który będzie nagrzewał fuser i tworzył temperaturę, która jest potrzebna do utrwalenia tonera.

Upper fuser roller / heating roller  - Wałek grzewczy, na którym znajduje się teflon, który odpowiadać będzie za wtopienia tonera na kartkę papieru.

Fuser slim sleeve - To kolejny element, który odpowiada za to, że toner jest dobrze wtopiony w kartkę papieru. Nakładamy go ruchem kołowym na element grzewczy.

Pressure roller (wałek dociskowy) - Gumowy wałek, który ma kolor pomarańczowy oraz odpowiada za to, że kartka będzie dociśnięta do folii fuser.

Flag Mechaniczny - czujnik np. przelotu papieru

Delivery Roller - Rolka, która będzie dawała możliwość przesuwania nośnika między modułami.

Proces drukowania będzie mocno skomplikowany i składa się z wielu różnych czynności jakie wykonuje urządzenie. Każda czynność ma swoją rolę tak samo jak element drukarki, dlatego należy o nie dbać i konserwować sprzęt.