Co oznacza ergonomia dla Twojego biura

 • Co to jest Ergonomia dokładnie, i dlaczego to ma znaczenie?
 • Teraz znamy znaczenie Ergonomii, skąd to wszystko się wzięło?
 • 3 największe korzyści z ergonomicznego projektowania
 • 5 sposobów, w jakie ergonomia pomaga uniknąć urazów/chorób w pracy
 • Znaczenie prawidłowej postawy ciała
 • 5 najlepszych cech ergonomicznego krzesła i jak z nich korzystać
 • 5 zasad, których należy przestrzegać podczas pisania lub używania klawiatury/myszy
 • 9 kroków do ergonomicznego ustawienia biurka
 • Jak możesz poprawić ergonomię swojego biura?
 • Podsumowanie

Każdy chce mieć najbardziej produktywne biuro. Oczywiście, wydajność oznacza zyski, a firmy kochają zyski!

Jeśli chcesz zaprojektować najbardziej wydajne i wygodne biuro dla swoich pracowników, musisz pamiętać o jednej rzeczy - ergonomii.

Bez wątpienia słyszałeś już o świecie ergonomii, ale czy naprawdę rozumiesz, co to znaczy? Czy wiesz, jak prawidłowo stosować ergonomię i jaki sprzęt jest najlepszy do tego celu?

Ten przewodnik to encyklopedia wszystkiego, co związane z ergonomią. Po jego lekturze nabierzesz pewności siebie i będziesz mógł całkowicie zmienić wystrój swojej przestrzeni, zmierzając w kierunku całkowitego komfortu ergonomicznego!

Używamy tego słowa bardzo często, ale ważne jest, aby zrozumieć, jak ważny jest ten temat. Nie tylko zwiększa on produktywność, ale jednocześnie podnosi morale. Kiedy pracownicy czują się komfortowo i są wspierani, są też zazwyczaj dużo szczęśliwsi!

Nie musisz kupować najbardziej wszystkie śpiewające, wszystkie tańczące ergonomiczne krzesła, biurka i inne urządzenia, po prostu musisz być w stanie zidentyfikować najlepsze wybory dla swojej przestrzeni biurowej. W ramach tego, można zapewnić, że rozmieszczenie jest prawidłowe, przy jednoczesnym włączeniu innych elementów, takich jak wentylacja i oświetlenie.

Nigdy nie należy tracić z oczu tego, jak ważne jest stworzenie przestrzeni, która jest nie tylko wizualnie przyjemna, ale także skupia się na ogólnym doświadczeniu pracowników w niej. Nikt nie chce wracać do domu pod koniec dnia z obolałymi plecami. Nikt nie chce mieć bolących nadgarstków i przemęczonych oczu.

Skup się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu swoich pracowników, myśląc o ergonomii w każdym aspekcie projektu.

W rzeczywistości nie jest to tak trudne ani skomplikowane, jak się wydaje. Sprawdź nasz przewodnik, w którym znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o świecie ergonomii.

Czym dokładnie jest ergonomia i dlaczego ma znaczenie?

Co oznacza to słowo na "E"?

Zasadniczo ergonomia to projektowanie mebli i sprzętu, a także badanie sposobu, w jaki ludzie poruszają się, siedzą i korzystają z danych produktów. Aby to wyjaśnić, Wikipedia definiuje ergonomię jako:

"Zastosowanie zasad psychologicznych i fizjologicznych do projektowania produktów, procesów i systemów".

Brzmi to skomplikowanie, ale w tym przypadku oznacza to w zasadzie sposób projektowania mebli biurowych, zapewniający ich dopasowanie do optymalnej postawy i komfortu użytkownika. Nieco później w przewodniku, będziemy rozmawiać o postawie. Chodzi o to, że możesz mieć najbardziej śpiewające, tańczące ergonomiczne krzesło na świecie, ale jeśli nie korzystasz z jego funkcji i masz słabą postawę, to wszystko to strata czasu.

Czy ergonomiczne meble i sprzęt kosztują więcej? W pewnym sensie tak, ale koszty są uzasadnione. Pomyśl, ile czasu pracownik spędza na zwolnieniu lekarskim z powodu zespołu cieśni nadgarstka, jeśli musi mieć operację, aby go skorygować. To czas, w którym musisz przekwalifikować innego pracownika na jego stanowisko, wypłacić mu zasiłek chorobowy itp. Dzięki odpowiedniej ocenie ryzyka i szkoleniu, być może przy użyciu ergonomicznej myszy, można było uniknąć tego problemu.

Ergonomia może:

 • Zwiększyć produktywność
 • Zmniejszyć liczbę urazów
 • Zwiększyć zdrowie i dobre samopoczucie
 • Poprawić morale w biurze
 • Oszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie
 • Pomóż zatrzymać wartościowych pracowników i przyciągnąć nowe talenty

Wszystko z wykorzystaniem niektórych sprytnych mebli i odrobiny szkolenia!

Zobacz ten film, aby uzyskać więcej informacji wizualnych na ten temat.

Teraz wiesz, co definicja ergonomii jest, gdzie to wszystko pochodzi?

Teraz wiemy Ergonomia znaczenie Gdzie to wszystko pochodziło?

Nie próbujemy dać ci lekcji historii, ale możesz być zainteresowany, aby dowiedzieć się trochę więcej o pochodzeniu ergonomii.

Nazwa pochodzi z języka starogreckiego. Ergon oznacza pracę, a nomos - prawo naturalne. W tym przypadku mówimy o siedzeniu w naturalny sposób podczas pracy. Uważa się, że słowo to zostało użyte po raz pierwszy w 1857 roku, w artykułach opracowanych przez polskiego profesora Wojciecha Jastrzebrowskiego, jak podaje Cornell University.

Pomimo wieku terminu, w Wielkiej Brytanii nie był on tak naprawdę uznawany i traktowany poważnie do około 1952 roku. W tym czasie powstało Towarzystwo Ergonomiczne, które odegrało ogromną rolę w projektowaniu mebli i miejsc pracy.

Obecnie znajdziesz ergonomiczny projekt w prawie każdym rodzaju mebli biurowych, jakie możesz wymyślić, od myszy biurowej do klawiatury, krzeseł do biurek. Możesz to nazwać, będzie to miało ergonomiczną wersję!

3 największe korzyści z ergonomicznego projektowania

Nieco wcześniej poruszyliśmy temat, dlaczego ergonomicznie zaprojektowane produkty i cały projekt, w ogóle, jest ważny, ale jakie są rzeczywiste korzyści i dlaczego?

Zbadajmy to trochę bardziej tutaj.

1- Redukcja kosztów

Jeśli pracownik zachoruje na ból dolnej części pleców, zespół cieśni nadgarstka, uraz związany z powtarzającym się napięciem (RSI), przewlekły ból szyi lub jakikolwiek inny uraz lub schorzenie, które można bezpośrednio powiązać z konfiguracją stanowiska pracy, to w dłuższej perspektywie będzie to dla Ciebie duży koszt.

Jeśli pracownik jest w stanie udowodnić, że projekt biura i jego stanowiska pracy spowodował bezpośrednio problem i nic nie zostało zrobione w tym kierunku, może nawet być w stanie wziąć Cię do sądu i ubiegać się o odszkodowanie. Jeśli chodzi o wypłaty, może to być bardzo duża kwota, którą firma musi wziąć na swoje barki.

Oczywiście, istnieje niewielki nakład kosztów przy pierwszym zakupie nowego sprzętu i wymaga czasu, aby zorganizować nowe biuro, aby zapewnić, że wszystko jest zaprojektowane i umieszczone we właściwym miejscu, ale jest to czas i pieniądze dobrze wydane.

2 - Zwiększona produktywność

Postaw się na miejscu swoich pracowników. Jeśli jesteś niewygodny, czy pracujesz dobrze?

Nie, pracujesz wolniej i jesteś tak rozproszony przez dyskomfort, że bardziej prawdopodobne jest popełnienie błędu. To nie jest komfortowy obraz i z pewnością nie jest też produktywny. Będziesz sfrustrowany, zirytowany, prawdopodobnie kłapiący ze wszystkimi współpracownikami, a nawet z klientami, którzy pojawią się na Twojej drodze. To może być szkodliwe dla relacji z tymi w biurze, a także z gośćmi.

Jeśli jednak jest Ci wygodnie i masz zestaw, który wspiera Twoje plecy, ramiona, szyję, barki, itp, jesteś w stanie bardziej skupić się na wykonywanym zadaniu. Ten rodzaj sprzętu jest często formowane do ciała, gdy w wyrównaniu, w zasadzie zmuszając cię do siedzenia prawidłowo.

Ergonomiczne meble są również zaprojektowane tak, aby zapewnić, że poruszasz się mniej i że sposób siedzenia jest wydajny. W połączeniu z robieniem regularnych przerw, produktywność stanowiska pracy i Ciebie jako pracownika drastycznie wzrasta.

3 - Wzrost morale

Ten punkt naprawdę łączy się z ostatnim; jeśli pracownicy widzą, że ich menedżerowie stawiają ich komfort na pierwszym miejscu, czują się dowartościowani i zadbani. W rezultacie, pracują ciężej, pracują dłużej, a oni są bardziej zaangażowani i skoncentrowani na zadaniu pod ręką.

Morale jest niezwykle ważne i ma bezpośredni związek z produktywnością i zyskami. Jeśli oczekujesz od swoich pracowników pracy w niekomfortowym otoczeniu, jak możesz oczekiwać, że będą wykonywać swoją pracę prawidłowo i starannie?

Nie możesz!

Zamiast tego zapewnij swoim pracownikom ergonomiczne krzesła biurowe i naucz ich, jak korzystać z ich funkcji. Zapewnij im szkolenie, jak prawidłowo siedzieć i jak prawidłowo pisać na klawiaturze, aby uniknąć dyskomfortu i zmęczenia. Wszystko to poprawia ich zdrowie, samopoczucie, zdrowie psychiczne i morale.

Ponadto, zauważysz wzrost ducha zespołu, co z pewnością pomaga w wydajności.

Naprawdę nie ma żadnych minusów!

Zobacz ten film, który zawiera więcej informacji na temat tego, dlaczego morale jest tak ważne w miejscu pracy.

5 sposobów, w jaki ergonomia pomaga uniknąć urazów/chorób w pracy

Ile razy wracasz z biura do domu z lekkim bólem?

Jeśli masz pecha, możesz mieć regularne bóle pleców lub szyi. Według HSE, średnio 13,8 dni roboczych rocznie jest traconych z powodu mięśniowo-szkieletowego bólu pleców. To jest na jedną osobę!

Ponadto w Wielkiej Brytanii traci się 28,2 miliona dni roboczych z powodu ogólnego złego stanu zdrowia lub nieśmiertelnych urazów w miejscu pracy. Z tego 4,7 miliona dni roboczych zostało utraconych z powodu nieśmiertelnych urazów w pracy, takich jak ból pleców lub szyi, ból nadgarstka lub upadek. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że niewygodne stanowisko pracy może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne pracownika i może prowadzić do depresji.

Przyjrzyjmy się 5 sposobom, dzięki którym ergonomia może pomóc Ci uniknąć urazów w miejscu pracy, a tym samym nie przyczynić się do tych dość zaskakujących statystyk.

1 - Prawidłowe siedzenie pomaga uniknąć bólu dolnej części pleców

Nieco później pokażemy Ci, jak dokładnie siedzieć na krześle, aby uniknąć bólu pleców, ale ergonomicznie zaprojektowane krzesło znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia bólu dolnej części pleców.

Ta dolegliwość jest jedną z najczęstszych wśród pracowników biurowych i z czasem może stać się przewlekła. Dobrą wiadomością jest to, że uczenie się, jak siedzieć poprawnie i korzystanie z funkcji ergonomicznego krzesła, drastycznie zmniejszyć skutki, a może nawet wyeliminować go całkowicie.

2 - Ergonomiczna konstrukcja pomaga uniknąć bólu szyi i przewlekłych bólów głowy

Ręce do góry, kto używa laptopa na swoim biurku? Prawdopodobnie wiele z was.

Pomyśl o tym, co robi twoja szyja. To jest patrząc w dół, ponieważ laptopy nie są zaprojektowane, aby być na poziomie z oczami. Jeśli używasz zwykłego monitora, to można go ustawić w sposób ergonomiczny, czyli na odpowiedniej wysokości, aby uniknąć bólu szyi.

Odpowiedź.

Używając ergonomicznie zaprojektowanego biurka, którego wysokość można regulować, lub używając pionizatora laptopa, który pomaga podnieść laptopa do punktu, w którym znajduje się on na wysokości oczu. W tym przypadku nie trzeba patrzeć w dół i nie ma bólu szyi! To samo dotyczy bólów głowy, które są związane z bólem szyi.

3 - Ergonomiczne biurko, klawiatura i mysz pomaga uniknąć problemów z nadgarstkami

Każdy słyszał o repetitive strain injury (RSI) i zespół cieśni nadgarstka, a te nie są czymś, co należy grać w dół w powadze. Oba te schorzenia są bardzo bolesne i wynikają z nieprawidłowego ułożenia rąk i nadgarstków podczas korzystania z myszy lub klawiatury.

Ergonomicznie zaprojektowane wersje tych regularnie używanych elementów wyposażenia pomagają utrzymać nadgarstki w prawidłowym ułożeniu. Oczywiście musisz także wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć, o czym za chwilę.

W rezultacie powinieneś być w stanie pisać na klawiaturze i korzystać z myszy, nie krzywiąc się z bólu za każdym razem, gdy wykonasz niewielki ruch, a koniec dnia pracy będzie w rezultacie znacznie mniej bolesny.

4 - Ergonomiczna konstrukcja jest bardziej komfortowa, dlatego pomaga w lepszym samopoczuciu

Dotknęliśmy zdrowia psychicznego trochę wcześniej, ale to nie powinno być bagatelizowane albo. Depresja jest jednym z największych powodów, dla których pracownik idzie na zwolnienie lekarskie, obok stresu. Niewygodne stanowisko pracy powoduje różnego rodzaju dolegliwości, a co za tym idzie, może ściągnąć Twój nastrój na dno. To, w połączeniu z odpowiednimi warunkami, może powodować stres i depresję.

Teraz, gdy twoje stanowisko pracy jest wygodne, jesteś bez bólu, jesteś w pełni wspierany, a w rezultacie, twój nastrój jest bardziej pozytywny.

5 - Ergonomiczne krzesło może pomóc Ci uniknąć rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest jednym z najbardziej bolesnych warunków nieprawidłowo zaprojektowane stanowisko pracy może spowodować, ale jest to jeden, który jest mówiony mniej.

Siedząc nieprawidłowo, na niewygodnym krześle, można wywrzeć nacisk na nerw kulszowy. W efekcie ból będzie przesuwał się od pleców w dół nogi. Ten rodzaj warunku nie ma tendencji do złagodzenia się po opuszczeniu krzesła i iść do domu, a zamiast tego jest prawdopodobne, aby spowodować przewlekły ból w dłuższej perspektywie.

Dobrą wiadomością jest to, że nauka prawidłowego siedzenia i korzystania z krzesła, które jest zaprojektowane tak, aby pomóc wspierać swoje ciało, a nie szkodzić mu, może pomóc w rozwiązaniu problemu i ostatecznie go rozwiązać.

Znaczenie prawidłowej postawy

Teraz nadszedł czas, aby przejść do praktyki!

Daliśmy Ci przegląd tego, co oznacza słowo "E" i co robi, ale teraz musimy wprawić koła w ruch.

Po pierwsze - postawa.

Czy garbisz się? Większość ludzi jest temu winna, więc nie czuj się źle, jeśli tak jest. Kluczem jest, aby zrobić coś z tym jednak zanim skończysz z przewlekłym stanem bólu, który będzie rządzić swoim życiem.

Jeśli kiedykolwiek miałeś jakikolwiek rodzaj bólu pleców zbadany, będziesz wiedział, że kręgosłup jest skomplikowaną i raczej delikatną rzeczą. Pomimo tego, wykonuje on niezwykle ważną pracę!

Jeśli chcesz utrzymać dobrą postawę, coś, co wszyscy powinniśmy starać się robić, musisz podążać za naturalnymi krzywiznami kręgosłupa. A żeby to skomplikować, są trzy - szyja, środek pleców i dolna część pleców.

Dobra postawa zapewnia, że naturalne krzywizny są honorowane, ale nie powoduje ich nadmiernego wygięcia. Na przykład zbyt wyprostowana pozycja może być równie szkodliwa jak pochylona, ponieważ postępujemy wbrew intencjom natury!

Dobra postawa wygląda następująco:

 • Twoja głowa znajduje się nad ramionami
 • Ramiona nie powinny dotykać uszu
 • Górna część ramion powinna znajdować się w jednej linii z biodrami, tzn. nie może być przesunięta do przodu ani do tyłu.
 • Uczucie powinno być wygodne, nie wymuszone
 • Całe plecy są w jednej linii, np. neutralne lub proste.

To może być skomplikowane do naśladowania w słowach, więc sprawdź tę infografikę, która daje wizualne ujęcie tego, co dobra postawa wygląda, a co z pewnością nie!

Źródło - http://scottmedicalcenter.com/guide-to-good-posture-infographic/

Oczywiście dobra postawa może być zrujnowana przez niewygodne krzesło. W takim przypadku zakup ergonomicznego krzesła na ból pleców i korzystanie z jego specyficznych cech pozwoli Ci zmniejszyć problem, a w końcu całkowicie go wyeliminować.

Dobra wiadomość jest taka, że ból pleców nie jest wyrokiem życia, jeśli jest to po prostu problem związany z postawą lub miejscem pracy. Jeśli jest to spowodowane przez uraz jednak, to jest to inna sprawa.

5 najlepszych ergonomicznych urządzeń dla Twojego biura

Większość urządzeń jest w jakiś sposób zaprojektowana ergonomicznie, ale nie ma tendencji do oznaczania tego lub krzyczenia o tym z dachów. Na przykład, twoje łóżko w domu jest prawdopodobnie ergonomicznie zaprojektowane, aby dopasować się do kształtu twojego ciała. To samo można powiedzieć o materacu - pianka memory dokładnie to robi!

W biurze natomiast najczęściej spotykane i najważniejsze są następujące elementy ergonomicznego wyposażenia:

 1. Krzesło
 2. Biurko
 3. Klawiatura
 4. Mysz
 5. Podkładka pod laptopa

Ergonomiczna klawiatura i mysz mogą pomóc w zmniejszeniu nieprawidłowego ułożenia nadgarstków podczas siedzenia przy biurku i przeglądania stron lub pisania na klawiaturze. Oczywiście, regulowane biurko, takie jak biurko z regulacją wysokości, również pomoże w tym, a te elementy wyposażenia mogą być używane razem, aby pomóc zmniejszyć RSI, tunel nadgarstka, a nawet ból szyi.

Ergonomiczne krzesło to oczywiście najczęstszy rodzaj mebla w tej kategorii, i to taki, który pomoże na niezliczoną ilość problemów, w tym rwę kulszową, ból pleców, ból szyi itp. Nieco później porozmawiamy o funkcjach na większości ergonomicznych krzeseł i o tym, jak z nich korzystać, pomagając Ci być tak wygodnym, jak to tylko możliwe podczas dnia pracy.

Dotknęliśmy już pionu laptopa, a jest to idealne rozwiązanie dla każdego, kto regularnie korzysta z laptopów zamiast komputerów stacjonarnych. Staje się to coraz bardziej powszechne, ze względu na fakt, że elastyczna praca i BYOD (Bring Your Own Device) jest na fali wznoszącej. W tym przypadku możesz korzystać ze swojego urządzenia, mieć dostęp do wszystkich plików i nie musisz w rezultacie zmagać się z bólem szyi i ramion.

Oczywiście nie należy zapominać o innych częściach biura, takich jak pokoje przerw i stołówki. Tutaj możesz wprowadzić ergonomiczne opcje, aby zapewnić wszystkim komfort i możliwość zrelaksowania się podczas przerw!

Czy łączność bezprzewodowa robi różnicę?

Ergonomiczna mysz i klawiatura mogą być bezprzewodowe lub przewodowe. Która z nich jest lepsza?

To indywidualny wybór, ale musisz też pomyśleć o sposobie siedzenia, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Klawiatura lub mysz przewodowa musi mieć stosunkowo długi przewód, aby można było ją łatwo przenosić. Może to być problem, jeśli przewód jest zbyt długi i utknie pod kółkami krzesła!

Jednak bezprzewodowa mysz lub klawiatura, wyprofilowana w ergonomiczny sposób, może być przydatną opcją dla tych, którzy mają mniej miejsca. Jak zobaczysz w rozdziale, który zaraz omówimy, musisz siedzieć w jednej linii, jeśli zamierzasz przeglądać strony internetowe lub pisać na klawiaturze przez dłuższy czas. Opcja bezprzewodowa pozwala na zmianę pozycji i pozostanie w osi, podczas gdy opcja przewodowa może cię ograniczać.

Ponownie, jest to wybór osobisty, ale weź pod uwagę przestrzeń, jaką dysponujesz, układ biurka i to, jak wygodne jest to wszystko dla Ciebie. Jeśli zaczniesz odczuwać ból, to znak, że należy podjąć działania.

Jak siedzieć na ergonomicznym krześle

Kupiłeś ergonomiczne krzesło i teraz musisz wiedzieć, jak siedzieć, a następnie jak korzystać z funkcji.

Niezależnie od tego, czy krzesło jest ergonomiczne, czy nie, musisz siedzieć prawidłowo. Jasne, ergonomiczna konstrukcja ułatwia to, ale trochę wiedzy pomoże ci, jeśli musisz się poruszać.

Sprawdź ten film, który daje wizualną lekcję na temat tego, jak należy siedzieć w każdym rodzaju krzesła.

To może wydawać się dziwne na początku lub nawet wymuszone, ale to prawdopodobnie znak, że siedzisz nieprawidłowo przez zbyt długi czas. Slouching czuje się komfortowo, kiedy to robisz, prawda? Ale trochę później, gdy dolna część pleców jest kłująca, a ramiona obolałe, nie jest to już tak wygodne!

Jak rozwijać dobrą postawę i uczysz się, jak siedzieć poprawnie na swoim krześle, zaczniesz zauważać znacznie mniej bóle i bóle na koniec dnia.

Top 5 najlepszych cech ergonomicznego krzesła i jak z nich korzystać

Jeśli myślisz o zakupie nowych ergonomicznych krzeseł do swojego biura, musisz wiedzieć, jakich funkcji szukać i jak z nich korzystać. Ważne jest, aby zdecydować się na krzesło, które masz zamiar użyć do najlepszych jego możliwości, a nie po prostu iść na jeden, który wygląda dobrze, ale nie jesteś pewien, jak go używać!

5 najlepszych cech krzesła ergonomicznego to:

 1. Regulowana wysokość - Większość krzeseł ergonomicznych można regulować pod względem wysokości za pomocą dźwigni po jednej stronie
 2. Nachylenie siedziska krzesła - często jest jeszcze jedna dźwignia, która pozwala na lekkie odchylenie siedziska do przodu lub do tyłu.
 3. Wysokość oparcia -Oparcie fotela musi być optymalne, aby zapewnić komfort i uniknąć bólu ramion. Większość krzeseł można regulować w ten sposób
 4. Zdejmowane i regulowane pod łokietniki - Nie wszyscy lubią podłokietniki, a niektórzy uważają je za ograniczające. Wiele krzeseł umożliwia ich regulację lub całkowite usunięcie.
 5. Podparcie lędźwi - wiele krzeseł ergonomicznych ma podparcie lędźwi, które można pompować i opróżniać w zależności od potrzeb.

Sprawdź tę infografikę, która zawiera dodatkowe informacje o tym, jak korzystać z funkcji ergonomicznego krzesła i czego w ogóle szukać.

Źródło - https://www.dailyinfographic.com/what-you-need-in-a-an-office-chair

Wiele osób uważa, że oprócz ergonomicznego krzesła przydatne są podnóżki. Pozwala to utrzymać stopy płasko na podłodze, a tym samym zmniejsza ból pleców i szanse na rozwój rwy kulszowej. Jest to również coś, o czym warto pomyśleć.

5 zasad, których należy przestrzegać podczas pisania na klawiaturze lub korzystania z myszy

Ergonomiczna klawiatura może być Twoim najlepszym przyjacielem, jeśli chodzi o zmniejszenie bólu nadgarstków. Jeśli jesteś maszynistą lub używasz klawiatury w ciągu dnia, ten typ klawiatury bardzo Ci pomoże.

Istnieje wiele różnych konstrukcji, ale najczęstszą jest opcja zakrzywiona. Może mieć ona podział na środku, z dwoma zakrzywieniami w górę po obu stronach, lub wbudowaną podkładkę pod nadgarstki, aby pomóc zapewnić wsparcie nadgarstkom podczas pisania.

Niezależnie od konstrukcji klawiatury lub myszy, której używasz, pamiętaj o przestrzeganiu poniższych zasad, aby uniknąć bólu w ciągu dnia.

 1. Usiądź w pozycji, która zapewnia, że górna część ekranu znajduje się na poziomie Twoich oczu
 2. Trzymaj plecy i szyję prosto
 3. Upewnij się, że obie stopy leżą płasko na podłodze
 4. Pozwól łokciom lekko się rozchylić - dla większości osób kąt 90-110 stopni jest odpowiedni.
 5. Upewnij się, że Twoje nadgarstki pozostają w neutralnej pozycji. Oznacza to, że Twoje nadgarstki i dłonie są na równi. Jeśli nadgarstki są wyżej niż ręce lub niżej, musisz je cofnąć do pozycji neutralnej.

Bardzo ważne jest również robienie regularnych przerw podczas długotrwałego korzystania z ekranu lub klawiatury. Pomoże Ci to zachować koncentrację i zdolność do skupienia się, ale także zmniejszy szanse na powstanie z czasem przewlekłych dolegliwości bólowych.

9 kroków do ergonomicznego ustawienia biurka

Cała ergonomia polega na dopasowaniu do naturalnego kształtu i budowy ciała użytkownika. Czy oznacza to, że każde stanowisko pracy powinno być zaprojektowane tak samo?

Nie!

Jest to jeden z największych błędów popełnianych przez większość firm i dlatego hot desking jest również obarczony problemami. Nie każdy czuje się komfortowo w tym samym ustawieniu lub pozycji. Ergonomia polega na tym, że można ją dostosować. Jeśli szukasz alternatywnej definicji ergonomii, użyj tego słowa!

Dla jednej osoby ergonomiczna mysz może wymagać ustawienia po lewej, a nie po prawej stronie, dla innej krzesło może być wyższe lub niższe. Jedna osoba może preferować biurko o określonej wysokości, podczas gdy inna potrzebuje, aby było ono inne. Jedna osoba może uwielbiać podłokietniki, podczas gdy inna może uznać je za irytujące. To samo można powiedzieć o podnóżkach.

To całkowicie indywidualna sprawa, ale na tym polega piękno ergonomii.

Oznacza to, że kiedy ustawiasz swoje biurko, z pewnością możesz wybrać ogólny wygląd lub projekt, ale możesz zmienić rzeczy wokół, aby dopasować je do swoich specyficznych i indywidualnych potrzeb.

Zobacz ten film, który przedstawia 9 sposobów na stworzenie własnego zdrowego i wydajnego ergonomicznego stanowiska pracy.

Jak możesz poprawić ergonomię swojego biura?

Jeśli patrzysz na swoje obecne biuro i zastanawiasz się, jak możesz poprawić sytuację swoich pracowników, a także stworzyć imponujący wygląd dla gości, to wszystko sprowadza się do bycia brutalnie szczerym z tym, co masz.

 • Ocena ryzyka w biurze jest dobrym pierwszym krokiem.
 • Poświęć trochę czasu na rozmowę z pracownikami i zapytaj ich, jak się czują w swojej pracy i czy uważają, że można by ją poprawić.
 • Przyjrzyj się trendom dotyczącym chorób i urazów i zobacz, czy możesz zidentyfikować jakiś wzór, który może dać ci wskazówkę, gdzie należy wprowadzić zmiany
 • Przyjrzyj się obecnym meblom biurowym i ustal, czy są one obecnie częściowo ergonomiczne, czy też są całkowicie nieergonomiczne!

Identyfikując zmiany, możesz przyjrzeć się konkretnym typom ergonomicznie zaprojektowanych mebli, których możesz potrzebować. Nie zapomnij również o akcesoriach, takich jak ergonomiczne klawiatury i ergonomiczne myszy, podnóżki i podstawki pod laptopy itp.

Otwartość na zmiany pozwoli Ci z czasem zbudować w pełni ergonomiczne biuro, bez wydawania fortuny za jednym razem.

Wniosek

Pomaganie pracownikom, aby czuli się komfortowo i byli wspierani w swojej roli, to minimum, które powinieneś zrobić jako ich pracodawca.

Jeśli pracownicy nie czują się komfortowo, nie są wydajni - to takie proste.

Decydując się na ergonomicznie zaprojektowane biuro, pokazujesz swoim pracownikom, że zależy Ci na środowisku, w którym pracują. To podnosi morale, ale także zapewnia, że popełnia się mniej błędów, mniej dni chorobowych i zatrzymuje wartościowych pracowników. Oczywiście, słowo będzie się wokół, że twoje biuro jest idealnym miejscem do pracy, a nowe talenty przyjdą do ciebie też!

Zmiana całego projektu biura może być zniechęcające i wiele firm są odłożyć ze względu na koszty. Jednak jeśli poświęcisz swój czas, dokonasz zmian powoli i ostrożnie, możesz łatwo stworzyć idealną przestrzeń bez rozbijania banku.

Na koniec dnia, inwestowanie w komfort swoich pracowników nigdy nie jest złą rzeczą; są oni przecież Twoim największym atutem.