Powiewy nowości na rynku drukarek laserowych

nowoczesna drukarka laserowaProducenci urządzeń laserowych dążą do tego, aby zagościły one również w domach prywatnych, a nie tylko w firmach. Dlatego też urządzenia laserowe zaczynają coraz bardziej przypominać te atramentowe, a ich funkcjonalność wzrasta. Ostatnio pojawia się pytanie, kto zdominuje rynek: urządzenia laserowe czy też atramentowe?

Urządzenia atramentowe były ciągle ulepszane, aby stawały się coraz szybsze, druk był bardziej trwały, a koszty eksploatacji spadły. Wszystkie te zabiegi wynikały z tego, by mieć przewagę nad laserowym urządzeniem i konkurencją. Doprowadziło to do tego, że na obecną chwilę, koszt jednej wydrukowanej strony liczony jest w groszach, gdyż drukują one kilkadziesiąt stron na minutę. Natomiast obciążenie drukarek atramentowych w ciągu miesiąca wynosi nawet do kilku tysięcy stron.

Powstaje więc pytanie po co wydawać pieniądze na dwa razy droższą drukarkę laserową, która zużywa więcej prądu i na wydrukowanie strony trzeba trochę poczekać, skoro drukarka atramentowa ma takie osiągi? Jednak producenci drukarek atramentowych, kojarzonych głównie z klientem indywidualnym, powinni zacząć obawiać się konkurencji ze strony producentów drukarek laserowych. Ci ostatni postanowili podbić rynek klienta indywidualnego, czego dowodem może być rosnące sprzedaż urządzeń laserowych. W zagrożeniu są główne zalety drukarek atramentowych, czyli niska cena i szybkość wydruku.

drukarka laserowaProducenci drukarek laserowych pracują nad technologią przyśpieszającą szybkość wydruku i już na obecną chwilę problem ten zaczyna powoli znikać. Cena zakupu sprzętu też staje się przeszłością, ponieważ według danych z Arcusa wiadomo, że klienci w przypadku drukarek atramentowych kupują urządzenie w granicach cenowych 200-400 zł, a przy laserowych granica ta wynosi już tylko 400-600 zł. Ciągła praca nad technologią ulepszającą konstrukcję zapewnia także najniższe koszty wydruku.

Przykładem może być firma Kyocera Mita, która wyposażyła sprzęt w wytrzymały ceramiczny bęben, co powoduje znaczne obniżenie kosztów druku. Użycie wydajniejszych materiałów eksploatacyjnych spowodowało obniżenie cen oryginalnych tonerów do ceny 100 zł netto, a zapewniają one wydruk w ilości 6 tyś. stron. Przy tym założeniu klient nie musi się martwić o częstą wymianę tonerów, co stanowi wielką zaletę dla urządzeń laserowych.